Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szukając nowej Europy

07 lutego 2017 | Publicystyka, Opinie | Piotr Buras
Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego i kanclerz Angeli Merkel to okazja do pokazania,  że w kluczowym momncie dziejowym, Polsce zależy na wzmacnianiu więzów łączących nasz kraj z Unią Europejską.
źródło: AFP
Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego i kanclerz Angeli Merkel to okazja do pokazania, że w kluczowym momncie dziejowym, Polsce zależy na wzmacnianiu więzów łączących nasz kraj z Unią Europejską.

Zamiast o nowym strategicznym partnerstwie Merkel rozmawiać będzie w Polsce raczej o tym, jak zapobiec nowemu głębokiemu pęknięciu w Europie, a co za tym idzie również między Polską a Niemcami.

Wtorkową wizytę Angeli Merkel słusznie uważa się w Polsce za wydarzenie wyjątkowej dla nas wagi. Dla niektórych miarą jej znaczenia jest symboliczne dowartościowanie Warszawy, uchodzącej ostatnio w Unii za pariasa. Inni dostrzegają wręcz szansę powstania nowej osi Warszawa–Berlin, opartej na prawdziwym, a nie udawanym partnerstwie. Lecz to nie temperatura stosunków polsko-niemieckich stanowi o wadze wtorkowego spotkania Angeli Merkel z Jarosławem Kaczyńskim (bo ono tak naprawdę się liczy), lecz sytuacja międzynarodowa, w której to spotkanie się odbędzie. Jeszcze nigdy od 1989 roku przywódcy Polski i Niemiec nie rozmawiali ze sobą w momencie tak kluczowym dla obu krajów i Europy.

W nadchodzących miesiącach wektory polityki europejskiej ustawione zostaną na nowo. Oczywiście wiele zależy od wyników wyborów we Francji i w Niemczech. Ale nawet niezależnie od nich widać, że pod wpływem fali populizmu, licznych kryzysów i prezydentury Trumpa zmieniają się trzy podstawowe założenia, na których opierała się dotąd Unia Europejska. Właściwe odczytanie tej zmiany paradygmatów integracji i ocena jej skutków będą miały kluczowe znaczenie dla przebiegu rozmowy Merkel–Kaczyński oraz relacji polsko-niemieckich w najbliższej przyszłości.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Po pierwsze, to już nie wolność, lecz bezpieczeństwo staje się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10669

Wydanie: 10669

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament