Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Merkel liczy na Warszawę

07 lutego 2017 | Świat | Piotr Jendroszczyk
W sprawach unijnych Angela Merkel (na zdjęciu z Beatą Szydło podczas zeszłorocznej wizyty w Warszawie) jest gotowa na kompromisowe rozwiązania – twierdzą niemieccy dyplomaci.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
W sprawach unijnych Angela Merkel (na zdjęciu z Beatą Szydło podczas zeszłorocznej wizyty w Warszawie) jest gotowa na kompromisowe rozwiązania – twierdzą niemieccy dyplomaci.

Relacje polsko-niemieckie nie są idealne, co jednak nie powinno być przeszkodą w porozumieniu na rzecz Europy.

Angela Merkel spędzi we wtorek w Warszawie 12 godzin. W tym czasie zamierza wyrobić sobie opinię na temat tego, czego należy oczekiwać od Polski w sprawie dla Niemiec obecnie najważniejszej, czyli przyszłości Unii Europejskiej.

Polska jest jedną z wielu stolic, które odwiedzi Merkel przed zapowiedzianym na koniec marca szczytem UE w 60. rocznicę traktatów rzymskich. Ma tam zostać przyjęta deklaracja określająca przyszłość ogarniętej kryzysami Wspólnoty.

Dla Warszawy wizyta pani kanclerz ma ważne symboliczne znaczenie jako świadectwo, że pomiędzy Niemcami a Polską nie ma poważnych problemów. Pojawiają się też głosy, że od dawna nie było tak sprzyjającej atmosfery dla Polski jak obecnie. Wynika to zarówno z sytuacji wewnętrznej w UE, jak i niepewności co do dalszych kroków nowej administracji USA.

– Spośród najważniejszych państwa UE jedynie Polska i Niemcy są państwami stabilnymi politycznie, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10669

Wydanie: 10669

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament