Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zawieszony urzędnik ma prawo do wynagrodzenia

07 lutego 2017 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Brak przepisów uniemożliwia zawieszonemu w czynnościach służbowych członkowi korpusu odzyskanie niewypłaconego wynagrodzenia oraz powrót do pracy. Nawet, jeśli okaże się, że stawiane mu zarzuty nie zostaną potwierdzone.

Pragmatyki zawodowe, co do zasady stawiają zatrudnionym wyższe wymagania, dotyczące ich zachowania zarówno w pracy, jak i poza nią. W większości z nich, w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że osoba zatrudniona tych wymagań nie spełnia, przewidziano możliwość czasowego odsunięcia jej od obowiązków służbowych. Nie chodzi tu oczywiście o każde podejrzenie, a tylko takie, za którymi idą określone działania czy to pracodawcy czy wymiaru sprawiedliwości (tymczasowe aresztowanie, wszczęcie przeciwko pracownikowi postępowania dyscyplinarnego czy karnego). A więc o sytuacje, gdy wina określonej osoby nie jest jeszcze przesądzona, ale ze względu na wagę zarzucanego jej czynu oraz interes całej służby publicznej nie powinna ona w okresie, w którym sprawa jest wyjaśniana wypełniać swoich obowiązków służbowych.

Nie wszyscy na równych zasadach

Takie rozwiązania przewiduje też ustawa z 21 listopada 2008 r, o służbie cywilnej (dalej usc). Pozwala ona, bowiem na zwieszenie urzędnika służby cywilnej oraz pracownika tej służby w pełnieniu obowiązków, jeżeli zostało wszczęte przeciwko nim postępowanie dyscyplinarne lub karne (art.69 usc). Przy czym decyzja w tej sprawie albo należy do dyrektora generalnego urzędu (zawieszenie fakultatywne), albo zawieszenie stosunku pracy następuje z mocy prawa zgodnie z art. 68 usc, tj. jeśli zostaną oni tymczasowo aresztowani...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10669

Wydanie: 10669

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament