Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada zatwierdza taryfy za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków

07 lutego 2017 | Administracja

Anna Puszkarska Samorząd | Rada gminy w drodze uchwały zatwierdza taryfy pozytywnie zweryfikowane przez wójta. Nie może jednak sama ustalić lub zmienić ich wysokości .

W art. 3 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej u.w.ś.) przewidziano, że zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. W realizacji tego zadania gmina może posłużyć się przedsiębiorstwem wodociągowo – kanalizacyjnym. Regulacja określająca zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków jako zadanie własne gminy nie oznacza monopolu w tym zakresie dla gminy, ale nakłada na nią obowiązek w zakresie zapewnienia dostaw wody i odprowadzania ścieków (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 21 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Gl 447/11, LEX nr 1152535).

Na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków wymagane jest uzyskanie zezwolenia, które wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) w drodze decyzji (art. 16 ust. 1 u.w.ś.). W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 września 2009 r. (sygn. II OSK 998/09, LEX nr 597993) podkreślono, że z wnioskiem o zatwierdzenie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (art. 24 ust. 2 u.w.ś.) może wystąpić tylko podmiot, który uzyskał wcześniej takie zezwolenie. Rada gminy podejmując uchwałę ma prawo uzależnić zatwierdzenie taryf od tego, czy wnioskodawca posiada zezwolenie, o którym mowa w art. 16 ust. 1 u.w.ś.

W art. 19 ust. 1 u.w.ś....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10669

Wydanie: 10669

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament