Nie każdy dom nadaje się dla seniorów
Budynek wynajmowany do prowadzenia opieki nad osobami starszymi musi spełniać surowe wymogi w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W przeciwnym razie straż pożarna może nie zezwolić na taką działalność.
Komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej zakazał Ewelinie i Janowi K. użytkowania budynku mieszkalnego dwurodzinnego. Okazało się bowiem, że wynajęli go firmie, która świadczyła w nim usługi opiekuńcze dla seniorów w wieku od 68 do 88 lat, w tym osobom leżącym, które nie potrafiły poruszać się o własnych siłach. Tymczasem obiekt nie był dostosowany do tego typu usług i stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Rozgorzała wieloletnia batalia sądowa, którą wynajmujący przegrali.
Nie ma jak uciekać
Zanim komendant powiatowej straży wydał niekorzystną dla małżeństwa K. decyzję przeprowadził kontrolę w ich budynku pod kątem przestrzegania przepisów przeciwpożarowych. W jej trakcie ustalił, że jest to typowy budynek mieszkalny i nie ma pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania budynku mieszkalnego (zaliczonego do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV) na budynek przeznaczony dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się (np. dom opieki dla osób starszych - zaliczony do kategorii zagrożenia ludzi ZL II).
W budynku są świadczone całodobowe usługi opiekuńcze dla 17 osób w wieku od 68 do 88 lat, w tym dla 8 osób leżących, nie potrafiących poruszać się o własnych siłach. Firma, która je prowadzi, zatrudnia w budynku siedmiu pracowników.
Komendant powiatowej straży stwierdził, że wyjście z budynku na poziomie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta