Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy dom nadaje się dla seniorów

11 października 2017 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

Budynek wynajmowany do prowadzenia opieki nad osobami starszymi musi spełniać surowe wymogi w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W przeciwnym razie straż pożarna może nie zezwolić na taką działalność.

Komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej zakazał Ewelinie i Janowi K. użytkowania budynku mieszkalnego dwurodzinnego. Okazało się bowiem, że wynajęli go firmie, która świadczyła w nim usługi opiekuńcze dla seniorów w wieku od 68 do 88 lat, w tym osobom leżącym, które nie potrafiły poruszać się o własnych siłach. Tymczasem obiekt nie był dostosowany do tego typu usług i stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Rozgorzała wieloletnia batalia sądowa, którą wynajmujący przegrali.

Nie ma jak uciekać

Zanim komendant powiatowej straży wydał niekorzystną dla małżeństwa K. decyzję przeprowadził kontrolę w ich budynku pod kątem przestrzegania przepisów przeciwpożarowych. W jej trakcie ustalił, że jest to typowy budynek mieszkalny i nie ma pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania budynku mieszkalnego (zaliczonego do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV) na budynek przeznaczony dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się (np. dom opieki dla osób starszych - zaliczony do kategorii zagrożenia ludzi ZL II).

W budynku są świadczone całodobowe usługi opiekuńcze dla 17 osób w wieku od 68 do 88 lat, w tym dla 8 osób leżących, nie potrafiących poruszać się o własnych siłach. Firma, która je prowadzi, zatrudnia w budynku siedmiu pracowników.

Komendant powiatowej straży stwierdził, że wyjście z budynku na poziomie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10875

Wydanie: 10875

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament