Delegacje to nie tylko rozliczanie diet
Księgowy musi także rozstrzygnąć, kiedy ująć w kosztach wydatek na bilet lotniczy kupiony z wyprzedzeniem i czy powinien z tego tytułu wykazać import usług.
Permanentny brak czasu, dążenie do jak najszybszego przemieszczania się podczas podróży służbowych przy jednoczesnym ekspansywnym rozwoju tanich linii lotniczych powodują, że przedsiębiorcy i zarządzający firmami coraz częściej dla pokonania niekoniecznie znacznych odległości wybierają samolot. Rozwiązanie to jest wygodne, szybkie i nieraz tańsze niż korzystanie z innego środka transportu.
Gdy podróż związana jest z prowadzoną działalnością gospodarczą, wydatki na zakup biletu lotniczego są kosztem podatkowym. Często jednak zdarza się, że termin zakupu biletu znacznie wyprzedza datę podróży. Księgowi muszą wówczas odpowiedzieć na pytanie, w którym okresie rozliczeniowym wydatek ten uwzględnić w rozliczeniach podatkowych i księgowych, szczególnie gdy odbywa się to na przełomie lat obrotowych.
Dzień poniesienia kosztu
W tym przypadku należy po pierwsze odnieść się do definicji, zawartej w art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o CIT, która wskazuje, że koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie poniesienia. Jeżeli dotyczą one okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku, to są rozliczane proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta