Nowe zasady korzystania z wody
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Od nowego roku praktycznie każde korzystanie z wód na potrzeby przedsiębiorstwa, niebędące korzystaniem powszechnym lub zwykłym, będzie wymagało uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Wchodząca w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. ustawa z 20 lipca 2017r. Prawo wodne (DzU z 2017 r., poz. 1121), zastąpi dotychczas obowiązujące przepisy – ustawy dnia z 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne. Wprowadzone zostanie w związku z tym szereg zmian w zakresie polityki gospodarowania wodami. Część zmian będzie dotyczyć przedsiębiorców w związku z prowadzoną przez nich działalnością.
Katalog usług
Nowa ustawa, analogicznie do aktualnie obowiązującej, wyróżnia trzy sposoby korzystania z wód, tj. korzystanie powszechne, zwykłe oraz szczególne. Katalog szczególnego korzystania z wód uległ znacznemu rozszerzeniu w stosunku do dotychczasowego, część zaś sposobów korzystania z wód została zakwalifikowana jako tzw. „usługi wodne" – kategoria zaspokajania potrzeb wodnych, co prawda znana dotychczasowemu ustawodawstwu, niemniej jednak obejmująca dotychczas znacznie węższy katalog, aniżeli wykaz uregulowany w nowej ustawie.
W nowych przepisach jednoznacznie przesądzono, iż praktycznie każde korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej, niebędące korzystaniem powszechnym lub zwykłym, stanowi szczególne korzystanie z wód wymagające – co do zasady – uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Ustawa rozszerza jednocześnie kategorię usług wodnych, które dotychczas obejmowały utrzymywanie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta