Dumping socjalny i korporacyjny
Kierowcy | Pracownicy delegowani
Robert Przybylski
Bogate kraje pod pozorem walki o prawa pracowników wypychają ze swojego rynku wschodnioeuropejskich przewoźników.
– Jesteśmy przeciwni protekcjonizmowi – zapewnił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wicepremier Mateusz Morawiecki. – Żądanie tych samych wynagrodzeń przypomina dopominanie się o takie same ceny produktów – porównał wicepremier. Dodał, że wspólnota europejska wspiera się na czterech filarach i jednym z nich jest swoboda świadczenia usług. – Polscy przedsiębiorcy mają przewagę w postaci niższych kosztów pracy i ją wykorzystują – dodał.
Tymczasem zachodni konkurenci zarzucają polskim firmom, że stosują „dumping socjalny". Równie dobrze można określić „dumpingiem korporacyjnym" przewagę zachodniego kapitału w dziedzinie organizacji lub łatwiejszego dostępu do pieniądza.
Estonia w tym półroczu przewodniczy pracom Rady UE i już zapowiedziała nadanie sprawom transportu priorytetu w swoich pracach i znalezienie kompromisu możliwego do zaakceptowania przez wszystkie strony.
Co to za dumping?
Europoseł Kosma Złotowski z EKR zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie przez Prezydencję, czy faktycznie mamy do czynienia z dumpingiem socjalnym w Europie, czy też jest to jedynie slogan używany do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta