Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas najwyższy na elektronizację

11 października 2017 | Sądy i Prokuratura | Marek Domagalski
Sędzia Cezary Zalewski przewodniczącym Wydziału dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego  dla m.st. Warszawy
źródło: materiały prasowe
Sędzia Cezary Zalewski przewodniczącym Wydziału dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy

Cezary Zalewski | Czy 11 dodatkowych urzędników w skali kraju będzie w stanie udźwignąć aż taki ciężar nowych obowiązków?

Rz: Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, który ma w pełni zinformatyzować upadłości i restrukturyzację firm. Jak pan go ocenia ?

Cezary Zalewski: Projekt prowadzenia akt wyłącznie w systemie teleinformatycznym (elektroniczne składanie pism, wydawanie orzeczeń i ich doręczanie) należy ocenić absolutnie pozytywnie. Korzyści z tego tytułu są oczywiste i niepodważalne. Przy tego typu pomysłach nie należy pytać, czy warto je wprowadzić, tylko dlaczego prace toczą się tak wolno.

Więc zapytam: dlaczego prace nad tym rejestrem toczą się tak wolno?

Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kilkuletni okres okazał się zbyt krótki, by odpowiedni rejestr zaczął działać od 1 lutego 2018 r. To pytanie należy kierować do ministerstwa. Wydaje się, że sam ogromny zakres prac nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem, jeśli uwzględnić, jak pilna jest potrzeba wprowadzenia właściwego rejestru.

Jak pan ocenia w tej sytuacji realność uruchomienia nowego rejestru do 1 lutego 2019 r.? Czy to wykonalne?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10875

Wydanie: 10875

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament