Gdy nie ma innych dowodów
Strona prokuratury | Tajemnica lekarska w postępowaniu karnym Damian Wąsik
W praktyce często zauważa się, że funkcją tzw. karnoprocesowego zakazu związanego z tajemnicą lekarską nie jest ochrona interesów osoby wykonującej zawód lekarza, ale ochrona osób (pacjentów), które w zaufaniu powierzają mu wiedzę o faktach, którą nie chcą na ogół dzielić się z innymi osobami. Bezsprzecznie gwarancja zachowania przekazanych informacji w tajemnicy jest warunkiem swobodnego wykonywania wszystkich zawodów medycznych (por. np. postanowienie SA w Wrocławiu z 4 listopada 2010 r., II AKz 588/10, LEX nr 621274).
Zgodnie z art. 180 § 2 kodeksu postępowania karnego osoby obowiązane do zachowania tajemnicy notarialnej, adwokackiej, radcy prawnego, doradcy podatkowego, lekarskiej, dziennikarskiej lub statystycznej oraz tajemnicy Prokuratorii Generalnej mogą być przesłuchiwane co do faktów objętych tą tajemnicą tylko wtedy, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu. W postępowaniu przygotowawczym o przesłuchaniu lub zezwoleniu na przesłuchanie decyduje sąd, na posiedzeniu bez udziału stron, w terminie nie dłuższym niż siedem dni od daty doręczenia wniosku prokuratora. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.
Nie da się jej obejść
Wśród zakazów dowodowych związanych z przesłuchaniem osób wykonujących zawody zaufania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta