Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pół ceny za energię nocą

11 października 2017 | Ekonomia
autor zdjęcia: Radek Pietruszka
źródło: PAP

Andrzej Piotrowski Specjalna taryfa pojawi się już w tym sezonie grzewczym. W następnym roku może być przetarg na technologię dla elektrowni atomowej – mówi wiceminister energii.

Rz: UOKiK zgodził się na kupno polskich aktywów EDF przez PGE. Warunek to sprzedaż całej energii z elektrowni Rybnik na giełdzie. To oznacza, że lider rynku wytwarzania będzie tam sprzedawać nie 15 proc., ale 25 proc. swojej produkcji. Czy innym grupom minister też zwiększy obowiązek giełdowy?

Zakładamy, że już zwiększenie obligo dla największego wytwórcy pozytywnie wpłynie na ilość energii sprzedawanej poprzez giełdę. Widzimy w tym sens dla wszystkich grup. Roboczo przyjmujemy, że obrót giełdowy będzie się wynosił około 25 proc. produkcji. Kilka procent w górę lub w dół może być przedmiotem negocjacji. Zależnie od rozwoju sytuacji możliwe są potem korekty. Na razie to właściwy poziom. W większości europejskich krajów, poza Skandynawią, poprzez giełdę przechodzi mniej energii. Nie rozważaliśmy wprowadzenia obligo na czas określony.

Sektor czeka też na nową politykę energetyczną. Kiedy ona będzie i co ma zawierać?

Polityka energetyczna zawierająca scenariusze tzw. miksu energetycznego będzie gotowa w ciągu kilku miesięcy. Na razie nie możemy jej pokazać, bo wyjaśnienia wymaga kilka kwestii. Chodzi m.in. o rządową decyzję o rozwoju energetyki jądrowej i dyskutowany z Komisją Europejską kształt rynku mocy (dopłat dla wytwórców – red.). To są naczynia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10875

Wydanie: 10875

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament