Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brakuje sędziów. To jest powód przewlekłości

11 października 2017 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz
Apelacja katowicka należy do jednej z trzech największych w kraju i obejmuje swoją właściwością obszar o największym zagęszczeniu ludnością, co  bezpośrednio wpływa na ilość spraw.
źródło: materiały prasowe
Apelacja katowicka należy do jednej z trzech największych w kraju i obejmuje swoją właściwością obszar o największym zagęszczeniu ludnością, co  bezpośrednio wpływa na ilość spraw.

Sąd Apelacyjny w Katowicach swą historią sięga dwudziestolecia międzywojennego. Funkcjonował już w latach 1922–1939. Podobnie jak w okresie II Rzeczypospolitej, tak i współcześnie obszar jego właściwości jest zgodny z terenem województwa śląskiego.

Apelacja katowicka obejmuje swoją jurysdykcją około 4,5 mln obywateli, czyli bez mała 12 proc. populacji naszego kraju. Na tym obszarze oprócz Sądu Apelacyjnego w Katowicach działają cztery sądy okręgowe: w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach i Katowicach, a także 29 sądów rejonowych. Według stanu na 30 czerwca 2017 r. we wszystkich sądach województwa śląskiego orzeka 1271 sędziów, a nieobsadzonych pozostaje 37 stanowisk. Liczba wakatów na stanowiskach sędziów Sądu Apelacyjnego i sądów okręgowych stale rośnie. W apelacji katowickiej zatrudnionych jest ponadto 480 asystentów sędziów, 233 referendarzy, a pracę sądów obsługuje korpus 3466 urzędników sądowych.

Jest co robić

Do wszystkich sądów w apelacji katowickiej w 2016 r. wpłynęło łącznie 1623 400 spraw, a załatwiono w tym czasie 1624 122 sprawy, co daje 100,04 proc. opanowania wpływu. Wynik ten plasował ją na pitym miejscu wśród wszystkich 11 polskich apelacji. Najsprawniej działał Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim, który osiągnął wskaźnik opanowania wpływu na poziomie 104,9 proc. Średni czas postępowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10875

Wydanie: 10875

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament