Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak działa limit płatności gotówkowych

11 października 2017 | Ekspert księgowego | Beata Kostrzycka

PIT/CIT | Obowiązek regulowania zapłat pomiędzy przedsiębiorcami za pośrednictwem rachunku bankowego, jeśli kwota transakcji przekracza 15 tys. zł, istnieje od początku br. Firmy wciąż jednak miewają wątpliwości, czy i kiedy korygować koszty.

W art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej określono, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

- stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł.

Nowy limit dotyczy również transakcji –zarówno krajowych, jak i zagranicznych – w walutach obcych. Do przeliczenia wartości transakcji na złote należy zastosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, w którym wystąpiła. Zmieniły się zatem zasady przeliczania w stosunku do przepisów obowiązujących do końca 2016 roku, kiedy obowiązujący limit transakcji gotówkowych między przedsiębiorcami, 15 tys. euro, przeliczano na złotówki według tego samego kursu dla całego miesiąca.

Wydatki bez korzyści

Modyfikacji uległy również przepisy ustaw o PIT oraz o  CIT. W obydwu ustawach wprowadzono nowe regulacje, określające, że wydatki o wartości powyżej 15 000 zł, opłacone gotówką, nie mogą stanowić kosztu podatkowego.

W nowo dodanym art. 22p ustawy o PIT (odpowiednio art. 15d ustawy o CIT) znajduje się zapis, że firmy nie zaliczają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10875

Wydanie: 10875

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament