Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamawiający tylko wyjątkowo może zatrzymać wadium

11 października 2017 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak
Anna Serpina-Forkasiewicz, ekspert ds. zamówień publicznych z kancelarii Gawronski & Partners
źródło: materiały prasowe
Anna Serpina-Forkasiewicz, ekspert ds. zamówień publicznych z kancelarii Gawronski & Partners

ZAMÓWIENIA | Nieoddawanie wadium nie może być przez organizujących przetargi traktowane jako sposób na szybki i łatwy zarobek, a procedura odmowy jego zwrotu jest zarezerwowana dla szczególnych sytuacji – mówi ekspert ds. zamówień publicznych Anna Serpina-Forkasiewicz z kancelarii Gawronski & Partners.

Rz: Niedopełnienie wszystkich formalności przez wykonawcę lub ich rzekome niedopełnienie może skutkować podjęciem przez zamawiającego decyzji o zatrzymaniu wpłaconego wadium. To całkiem sprytny sposób na poprawę własnej płynności finansowej...

Anna Serpina-Forkasiewicz: Może i sprytny, ale na pewno nielegalny, szczególnie wówczas, gdy skoncentrujemy się na tych rzekomych pominięciach obowiązków spoczywających na oferentach, czy też wyłonionych wykonawcach. Domyślam się, że tym pytaniem nawiązujemy do przypadków nieuzasadnionego zatrzymywania wadiów przez zamawiających.

Rzeczywiście. Czy spotyka się Pani z takimi praktykami?

Niestety tak. Powiem nawet więcej. Ostatnio obserwuję coraz częstszą praktykę podejmowania decyzji o zatrzymywaniu wadiów przez organizatorów przetargów. W mojej ocenie decyzji dość pochopnych i wydawanych w sytuacjach wątpliwych. Rozstrzygnięcia takie są podejmowane w oderwaniu od litery prawa, orzecznictwa i praktyki. Wątpliwe są bowiem sytuacje, w których zatrzymywane są wadia, pomimo że brak jest zawinienia po stronie wykonawcy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10875

Wydanie: 10875

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament