Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć likwidację środka trwałego

11 października 2017 | Ekspert księgowego | Kamila Jóźwiak Katarzyna Pietrzak

KLASYFIKACJA | Jeśli spółka planuje postawić nowy budynek w miejsce starego, to jego niezamortyzowaną część ma prawo ująć w kosztach. Koszty rozbiórki należy jednak ująć w wartości początkowej następcy.

- Czy wartość likwidacji środka trwałego wpływa na wartość początkową nowego środka trwałego, powstającego w miejscu starego? – pyta czytelnik.

Spółki często borykają się z problemem rozliczenia środka trwałego likwidowanego w celu utworzenia w jego miejsce nowego środka składnika majątku. Przykładem takiej sytuacji jest np. wyburzenie starego budynku, wymagającego generalnego remontu, którego koszty przewyższą wartość postawienia w jego miejsce nowego budynku. Podobnie jest w przypadku postawienia nowego, większego magazynu w miejsce starego i zbyt małego dla działalności firmy.

Parametry wyceny

Wprowadzając do ksiąg rachunkowych środki trwałe należy je uwzględnić w odpowiednio ustalonej wartości początkowej. Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) daje dwie możliwości wyceny tych składników majątku, w zależności od sposobu, w jaki spółka weszła w ich w posiadanie. Mamy tutaj możliwą do zastosowania wycenę według:

- ceny nabycia, jeżeli środek trwały został zakupiony, lub

- kosztu wytworzenia, jeśli został on wytworzony we własnym zakresie przez spółkę (art. 28 ust. 1; dalej: uor).

Zgodnie z art. 28 ust. 8 uor do kosztu wytworzenia środka trwałego jednostka powinna zaliczyć koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem środka trwałego za okres jego przygotowywania, budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10875

Wydanie: 10875

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament