Mechanizm limitowania umów nie zawsze zadziała
Przekształcenia organizacyjno-prawne pracodawców czy zatrudnianie na podstawie umów cywilnoprawnych to czynniki, które spowolnią ograniczenie stosowania umów na czas określony.
Spółka A zatrudnia J. Kowalskiego na trzy kolejne krótkoterminowe umowy na czas określony, wliczane do limitu umów, o którym mowa w art. 251 § 1 kodeksu pracy. Po zakończeniu trzeciej umowy Kowalski podejmuje zatrudnienie w spółce B na podstawie umowy o pracę na czas określony. Spółka A przejmuje Spółkę B (przez inkorporację), a co za tym idzie – staje się stroną umów o pracę pracowników spółki inkorporowanej (art. 231 § 1 k.p.). W efekcie J. Kowalski „wraca" do Spółki A i jest w niej zatrudniony na podstawie czwartej umowy na czas określony – umowy zawartej jeszcze ze spółką B.
Czy zadziała tu mechanizm art. 251 § 3 k.p. przewidujący, że w przypadku, gdy liczba zawartych umów na czas określony przekroczy trzy, następuje przekształcenie umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta