Odszkodowanie z firmy może być oskładkowane
Odszkodowanie przyznane na podstawie ugody sądowej i wypłacone byłemu pracownikowi podlega składkom na ubezpieczenia społeczne tylko wtedy, gdy jego roszczenie dotyczyło świadczenia, które samo w sobie jest oskładkowane.
Tak uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w interpretacji z 14 lutego 2014 r. (WPI/200000/43/88/2014)
W omawianej sprawie płatnik składek zwrócił się do ZUS z prośbą o wydanie pisemnej interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Chodziło o odszkodowanie na rzecz byłego pracownika. Zatrudniony, po rozwiązaniu stosunku pracy, złożył do sądu pozew o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, które – jego zdaniem – nie były ujęte na liście płac i nie zostały wypłacone.
Z uwagi na wysokie koszty prowadzenia sporu sądowego, pracodawca zawarł z byłym pracownikiem ugodę sądową. W treści ugody strony określiły świadczenie dla pracownika jako odszkodowanie, nie wskazując, czego dotyczył pozew. Pracodawca pomniejszył uzgodnioną kwotę o należną zaliczkę na podatek dochodowy oraz odprowadził składki na ubezpieczenia społeczne. Tak obliczoną kwotę spółka wypłaciła byłemu pracownikowi. Ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta