Dodatkowe odszkodowanie za wadliwą dyscyplinarkę
Pracownik może się domagać od firmy zapłaty dodatkowego odszkodowania, jeśli został bezprawnie zwolniony bez wypowiedzenia. Są to znaczne kwoty, sięgające od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy zł.
Jeśli firma wadliwie rozwiązała umowę o pracę bez wypowiedzenia (w trybie art. 52 lub 53 k.p.), pracownik może złożyć odwołanie do sądu pracy i domagać się przywrócenia do pracy lub zasądzenia odszkodowania. Ponadto, oprócz uprawnień wynikających z kodeksu pracy, może także dochodzić od pracodawcy zapłaty pełnego odszkodowania za szkodę, której doznał z powodu tego zwolnienia. Zwykle ta szkoda jest wynikiem utraty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy wskutek wadliwego rozwiązania umowy o pracę.
Na dopuszczalność dochodzenia takiego odszkodowania wskazywał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 27 listopada 2007 r. (SK 18/05). Stwierdził wówczas, że art. 58 k.p. rozumiany w ten sposób, że wyłącza dochodzenie innych niż określone w nim roszczeń odszkodowawczych związanych z bezprawnym rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia jest niezgodny z art. 64 ust. 1 w związku z art. 2 Konstytucji RP. Można więc uznać, że odszkodowanie przewidziane w art. 58 k.p. stanowi tylko ustawowe minimum. Według tego przepisu pracownikowi w razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów w tym trybie przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy terminowej – w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta