Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik nie może zatajać stanu zdrowia na badaniach

26 października 2017 | Praca i ZUS | Tomasz Sancewicz

Pracownik ma obowiązek współpracować z lekarzem podczas badań wstępnych, okresowych i kontrolnych przeprowadzanych w celu orzeczenia o jego zdolności do pracy. Oznacza to, że powinien udzielić pełnej informacji o swoim stanie zdrowia.

W ten sposób, w wyroku z 17 maja 2017 r. (II PK 94/16), Sąd Najwyższy zinterpretował podstawowy obowiązek pracownika do przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Spór dotyczył ustalenia, czy doszło do wypadku przy pracy. Podczas nocnej zmiany pracownica zajmująca się pakowaniem makaronów, straciła przytomność i upadając na podłogę uderzyła głową w paletę. Okazało się, że od młodości cierpi na epilepsję. Zataiła informację o chorobie podczas profilaktycznych badań wstępnych, jak i okresowych. Nie poinformowała też o tym pracodawcy, który dopuścił ją do pracy w nocy na podstawie pozytywnego zaświadczenia lekarskiego.

W wyniku przeprowadzonego postępowania zespół powypadkowy uznał, że zdarzenie nie było wypadkiem przy pracy, lecz skutkiem ataku epilepsji. Z ustaleniami protokołu powypadkowego nie zgodziła się pracownica i społeczny inspektor...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10888

Wydanie: 10888

Spis treści
Zamów abonament