Nowe szanse dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego
Uwolnienie potencjału polskiej nauki oraz przywrócenie wartości dyplomu uzyskanego w Polsce to jedne z kluczowych celów przebudowy systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Zakończył się etap konsultacji społecznych do tzw. Konstytucji dla Nauki, czyli projektu reformy, która powstała z inicjatywy oraz we współpracy ze środowiskiem akademickim. Prace nad nową ustawą przebiegały wzorcowo, ponieważ trwały ponad rok w oparciu o liczne debaty, konsultacje i dyskusje. Jarosław Gowin zaprezentował wypracowany efekt podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie, w którym udział wzięło ponad 2 tysiące osób, a blisko 50 tysięcy obejrzało transmisję w internecie.
Konstytucja dla Nauki to reforma szkolnictwa wyższego i nauki uwzględniająca m.in. nowy model skutecznego zarządzania uczelniami, zmianę kształcenia doktorantów, nowe ścieżki kariery akademickiej, łączenie potencjału dyscyplin naukowych, a także zwiększenie finansowania nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce.
Lepsze kształcenie dla studentów
Obecnie zauważalne jest niedopasowanie struktury systemu szkolnictwa wyższego do wyzwań społecznych i gospodarczych. W badaniach Bilansu Kapitału Ludzkiego, prowadzonych w latach 2009–2014 w warunkach wysokiego bezrobocia, zwłaszcza wśród młodzieży, ponad 3/4 pracodawców poszukujących pracowników wskazywało, że nie może znaleźć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta