Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja w kształceniu polskich doktorantów

26 października 2017 | Dodatki Jednodniowe
źródło: Rzeczpospolita

„Nie takie miałem wyobrażenie o studiach doktoranckich..." – takie słowa wypowiada doktorant, bohater spotu informacyjnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. „Zaczęłam oglądać film, stwierdziłam – to moje słowa" – komentuje Martyna pod materiałem wideo umieszczonym na portalu społecznościowym.

Niedoinwestowani, bez szczególnych perspektyw, pozbawieni wsparcia swoich uczelni – jedną nogą w szkole, drugą w pracy pozwalającej utrzymać siebie i rodzinę. Doktorant przestaje być pasjonatem wiedzy i młodym naukowcem. Obecnie mniej niż połowie uczestników studiów doktoranckich udaje się je zakończyć stopniem doktora. Reforma Jarosława Gowina przebudowuje model kształcenia doktorantów, dając nadzieję przyszłym doktorantom na lepsze możliwości rozwoju naukowego.

Od 1990 roku liczba doktorantów systematycznie wzrasta: w 2004 roku osiągnęła wielkość 33 tys. osób. Stan ten utrzymał się około pięciu lat. W 2006 roku stopień doktora uzyskało 6,1 tys. osób. Od roku 2009 rozpoczął się kolejny boom na studia doktoranckie. W latach 2013–2015 to już 43 tys. osób. Niestety, za zwiększeniem liczby doktorantów nie idzie proporcjonalny wzrost uzyskiwania doktoratów: obecnie kształtuje się on na poziomie ok. 6 tys. tytułów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10888

Wydanie: 10888

Spis treści
Zamów abonament