Rarytasy dla notariusza i inwestora giełdowego
Na aukcjach można upolować nieznane grafiki znakomitych artystów i pięknie oprawione książki z dedykacjami.
Janusz miliszkiewicz
Od dziś do 17 listopada warszawska Galeria Ekslibrisu (www.bpochota.waw.pl) prezentuje wystawę „Grafika w służbie Merkurego. Międzywojenne druki reklamowe ze zbioru Jana Strausa". Wystawiono ok. 200 rzadkich druków, najczęściej ulotek reklamowych, autorstwa np. Tadeusza Gronowskiego oraz innych klasyków sztuki. Jan Straus zbiera je od ponad ćwierć wieku. Jest pionierem. Unikaty kupował po 5 – 10 zł. Przez długie lata druki te nie interesowały bibliotek, muzeów ani prywatnych kolekcjonerów.
Jan Straus jako pionier zbierał także druki awangardy artystycznej. Fragment jego kolekcji w 2015 r. pokazano w Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawie „Tadeusz Peiper, papież awangardy".
Jan Straus kreuje nowe dziedziny kolekcjonerstwa. Na podstawie swoich zbiorów pisze książki. W 2014 r. ukazał się bestseller „Cięcie". To monografia międzywojennych okładek książkowych i prasowych wykonanych w technice fotomontażu.
Galeria Ekslibrisu od 1992 r. wystawia kolekcje bibliofilów z Polski i Europy (zwykle 8 – 10 wystaw rocznie). Propaguje piękno książki zwłaszcza wśród dzieci. Przed laty wydawała cenione przez kolekcjonerów czasopismo „Ex bibliotheca", które dziś jest aukcyjnym rarytasem.
Rynek odkrył nieznane obrazy
28 października Sopocki Dom Aukcyjny (www.sda.pl) zorganizuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta