Pracownicy uczelni – stabilność zatrudnienia i nowe możliwości kariery
Zapewnienie dobrych warunków pracy oraz zróżnicowanych ścieżek kariery nauczycieli akademickich to dla podniesienia jakości studiów i poziomu badań naukowych kwestia kluczowa.
Obecnie niski status kariery akademickiej, w porównaniu ze ścieżką naukową, skutecznie ogranicza motywację do osiągania przez nauczycieli doskonałości w zakresie dydaktyki akademickiej. Pora zmienić ten stan rzeczy. Polskie uczelnie mają ogromny potencjał, by stać się atrakcyjnymi miejscami pracy. Nauczyciele akademiccy powinni mieć wybór, żeby móc decydować, czy chcą koncentrować się na kształceniu studentów i doskonalić się w tym zakresie, czy wybrać działalność naukową. Konieczne jest również odejście od obowiązku habilitacji, przy jednoczesnym zapewnieniu projakościowych zmian w zakresie jej uzyskiwania.
Ważna rola dydaktyków
Reforma Jarosława Gowina dokonuje kluczowej zmiany, wprowadzając równorzędną, dydaktyczną ścieżkę kariery akademickiej. Dodatkowo uczelnie będą miały możliwość tworzenia własnych ścieżek kariery akademickiej.
Interdyscyplinarność badań
Relatywnie niewielka część dorobku polskich naukowców ma kluczowy wpływ na światowy obieg myśli. Publikacje polskich naukowców w 1 proc. najlepszych źródeł indeksowanych w międzynarodowych bazach stanowią zaledwie 0,7 proc.. Blisko o połowę więcej takich publikacji mają Czesi, dwa razy więcej Węgrzy, ponad trzy razy więcej Belgowie. To oznacza, że artykuły z polskimi afiliacjami relatywnie częściej publikowane są w czasopismach o niższym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta