Ludzie robią głupie rzeczy
Dr Łukasz Markiewicz Dla przedstawicieli głównego nurtu ekonomii tegoroczna Nagroda Nobla z tej dyscypliny dla wybitnego przedstawiciela ekonomii behawioralnej może być zaskakująca
Dla mnie nie, bo sam zajmuję się podobną tematyką. Richard H. Thaler udowodnił, jak wiele praw ekonomii po prostu nie działa. A dlaczego? Sam tłumaczy to tak: „Dumb stuff people do".
On również przyznaje się do własnych, nieracjonalnych z punktu widzenia ekonomii, zachowań. Oto przykład. Jako kolekcjoner wina Thaler posiada stare wino, nabyte niegdyś za 20 dol., a obecnie warte 100 dol. I woli je wypić, niż sprzedać, zatem ceni bardziej wino niż 100 dol. Jednocześnie deklaruje, że w życiu by za tę cenę tego samego wina nie kupił, tym samym ceniąc 100 dol. bardziej niż wino. Zachowanie to stało się pretekstem do badania tzw. mentalnego księgowania.
Słaby matematyk
Ojciec Thalera, z zawodu aktuariusz, zaszczepił w synu zamiłowanie do badania prawdopodobieństwa, ale może dlatego, że był on słaby z matematyki, od początku szukał dziury w całym. Na czarnej tablicy systematycznie notował niezgodności pomiędzy teoriami ekonomicznymi, których uczył się na zajęciach, a zachowaniem otaczających go ludzi (nie oszczędzając kadry naukowej i kolegów).
Swoją przygodę z nauką rozpoczął na Wydziale Ekonomii University of Rochester, gdzie przygotował dysertację na temat wyceny wartości ludzkiego życia w odniesieniu do różnych zawodów, wskazując, iż wzrost ryzyka wykonywania danego zawodu jest wynagradzany dodatkową premią, co tym samym pozwala na wycenę życia (i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta