Ryczałt za samochód – z paliwem czy bez
Pracownik, któremu pracodawca płaci za benzynę zużywaną do prywatnych jazd służbowym autem, osiąga dodatkowe przychody. Tak twierdzi skarbówka, która wszystkie korzystne wyroki sądów w tej sprawie zaskarżyła do NSA.
- Przedsiębiorca udostępnia niektórym pracownikom samochody służbowe do prywatnego korzystania. Czy oprócz ryczałtu przedsiębiorca powinien do przychodów pracowników doliczać koszty paliwa zużywanego do użytku prywatnego? – pyta czytelniczka.
Z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że za przychody ze stosunku pracy uważa się również wartość otrzymywanych przez pracowników nieodpłatnych świadczeń w naturze oraz innych nieodpłatnych świadczeń. W konsekwencji, otrzymywanie przez pracowników takich nieodpłatnych świadczeń skutkuje, co do zasady, powstawaniem u nich przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przychody takie powstają m.in. w przypadku udostępniania pracownikom samochodów służbowych do użytku prywatnego. Do końca 2014 r. wysokość osiąganych w takich przypadkach przychodów pracowników ustalana była na zasadach ogólnych. Zmieniło się to od 1 stycznia 2015 r., kiedy to wprowadzone zostały przepisy określające zasady ustalania wartości pieniężnej przychodów z tytułu nieodpłatnego wykorzystywania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych.
W zależności od pojemności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta