Program PO: dobre cele, nieznane ścieżki dojścia
Finanse | Z grubsza licząc, realizacja pomysłów Platformy Obywatelskiej może kosztować kilkadziesiąt miliardów złotych. Wszystko ma sfinansować wzrost PKB. Anna Cieślak-Wróblewska
– To realne propozycje. Wszystko mamy policzone i ich realizacja nie oznacza ani wzrostu zadłużania państwa, ani wyższych podatków – mówi „Rzeczpospolitej" prof. Andrzej Rzońca, główny ekonomista Platformy Obywatelskiej.
I wyjaśnia, że źródłem finansowania takich rozwiązań, jak 500+ dla wszystkich dzieci czy 13. emerytura, może być wzrost gospodarczy, a działania PO będą nakierowane na przyspieszenie tego wzrostu. Im prężniej rozwija się gospodarka, tym większe są możliwości finansowe państwa.
Rzońca nie wylicza dokładnie, jakie są koszty realizacji programu PO, ale z szacunków „Rzeczpospolitej" wynika, że niemałe. W 2016 r. na emerytury (tylko z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) przeznaczono ok. 130 mld zł, z czego wynika, że 13. emerytura to wydatek rzędu 11 mld zł rocznie. Z kolei wypłata dodatków 500+ na wszystkie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta