Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dług spółki jawnej spłaci niewinny wspólnik

07 listopada 2017 | Dobra Firma | Marcin Nagórek
Cały dług spółki jawnej obciąża także wspólnika, który dopiero do niej przystąpił.
źródło: Shutterstock
Cały dług spółki jawnej obciąża także wspólnika, który dopiero do niej przystąpił.

Odpowiedzialność za zaległości składkowe spółki jawnej ponoszą wszyscy wspólnicy solidarnie ze spółką. Każdy wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem, niezależnie od wysokości udziałów i przyczynienia się do powstania długu. Z ustaleniem tej odpowiedzialności ZUS nie musi czekać na bezskuteczność egzekucji wobec spółki.

Zakładając spółkę jawną, warto wybrać zaufanych wspólników, a także na bieżąco monitorować jej zobowiązania. Ani niewiedza wspólnika o długach spółki, ani brak winy po jego stornie, nie pozwolą mu bowiem uwolnić się od odpowiedzialności za zadłużenie.

Z mocy art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1778) do należności z tytułu składek stosuje się odpowiednio m.in. art. 115 Ordynacji podatkowej (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 201 ze zm.). Z tego przepisu wynika zaś, że wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10897

Wydanie: 10897

Spis treści
Zamów abonament