Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakich uchwał rady gminy nie można zaskarżyć do sądu

07 listopada 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Zaskarżeniu do sądu administracyjnego podlegają uchwały w sprawach z zakresu administracji publicznej. W orzecznictwie podkreśla się, że takiego charakteru nie ma uchwała ustalająca wynagrodzenie wójta, która dotyczy relacji między pracodawcą a pracownikiem.

- W związku ze zwiększeniem przez radę gminy wynagrodzenia zasadniczego wójta, grupa mieszkańców gminy chce zaskarżyć tę uchwałę do sądu administracyjnego. Czy przysługuje im takie uprawnienie?

Nie. Zgodnie z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.) wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie wyboru (art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. c) u.p.s.), a jego pracodawcą jest urząd gminy (art. 8 ust. 1 u.p.s.). W art. 8 ust. 2 u.p.s. oraz art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) zastrzeżono, że ustalenie wynagrodzenia wójta należy do wyłącznych kompetencji rady gminy. Rada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10897

Wydanie: 10897

Spis treści
Zamów abonament