Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W elektronice oszustwa VAT prędko nie znikną

07 listopada 2017 | Ekonomia
W 2016 r. fiskus wykrył nieprawidłowości w obrocie elektroniką na 7,5 mld zł
źródło: Rzeczpospolita
W 2016 r. fiskus wykrył nieprawidłowości w obrocie elektroniką na 7,5 mld zł

Finanse | Jedyny sposób na oczyszczenie rynku z przestępców to split payment – uważa branża. I apeluje, by to rozwiązanie było obowiązkowe dla firm. Anna Cieślak-Wróblewska

Mechanizm podzielonej płatności ma zacząć obowiązywać na zasadzie dobrowolności do kwietnia 2018 r. Trudno dziś przewidzieć, kto się na to zdecyduje, bo dla firm oznacza ono pewne koszty. Przede wszystkim w zakresie mniejszej płynności, bo VAT za sprzedawane towary ma wpływać nie na konto przedsiębiorcy, ale na specjalnie wyodrębniony rachunek, z którego firma będzie mogła korzystać w sposób mocno ograniczony.

Mimo to branża elektroniki jako jedyna (przynajmniej na razie) domaga się, by split payment był dla firm obligatoryjny.

Warto się poświęcić

Branżowy związek ZIPSEE Cyfrowa Polska (Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT) wysłał w tej sprawie list do wiceministra finansów Pawła Gruzy. Nie jest wykluczone, że resort finansów wysłucha tego apelu i rzeczywiście wprowadzi podzieloną płatność w elektronice obowiązkowo, choć wymaga to zgody ze strony UE. – Rozważamy taki krok, prowadzimy w tej kwestii dialog z Komisją Europejską – mówi „Rzeczpospolitej" minister Paweł Gruza.

– Zdajemy sobie sprawę, że ten mechanizm wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów przez przedsiębiorców, ale jesteśmy na to gotowi – wyjaśnia Michał Kanownik, prezes ZIPSEE Cyfrowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10897

Wydanie: 10897

Spis treści
Zamów abonament