Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczanie akordem wymaga ustalenia szczegółów

07 listopada 2017 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Aby wprowadzić akordowy system wynagradzania, pracodawca musi określić normy czasu pracy stanowiące miernik nakładu pracy, jej wydajności i jakości. Inaczej ten system w ogóle nie może zacząć działać.

Ryszard Sadlik

Jeśli dotychczas pracownicy byli wynagradzani stawką miesięczną lub godzinową, a firma chce dokonać zmiany zasad wygradzania, to może to zrobić poprzez porozumienia z podwładnymi lub w drodze wypowiedzeń zmieniających reguły ustalania płacy. Najkorzystniej wprowadzić te zmiany, zawierając porozumienia zmieniające, które mogą mieć postać aneksów do umów o pracę.

Porozumienie stron

Modyfikacja warunków płacy za porozumieniem wymaga zgodnego oświadczenia woli stron umowy, decydujących się na te zmiany. W porozumieniu należy wskazać, jakich warunków to dotyczy oraz określić, że strony zgodnie wyrażają wolę na dokonanie tych modyfikacji. Pracownik musi bowiem wiedzieć, jakie warunki płacy ulegną zmianie i w jakim zakresie.

Dla uniknięcia ewentualnych sporów, porozumienie zmieniające najlepiej zawrzeć na piśmie. Następuje to zwykle poprzez złożenie przez pracodawcę pisemnej propozycji pracownikowi i wyrażeniu przez niego zgody. Porozumienie zmieniające warunki płacy często ma postać aneksu do umowy o pracę, w którym strony zgodnie wskażą, jakie warunki ulegają zmianie.

Konkretne stawki akordowe można określić w aneksie do umowy. Jednak zapisy w aneksie mogą też odsyłać do postanowień regulaminu wynagradzania określających te stawki. Muszą być one jednak znane pracownikom.

Oprócz wskazania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10897

Wydanie: 10897

Spis treści
Zamów abonament