Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieobecność pracownika zadaniowego może uzasadniać dyscyplinarkę

07 listopada 2017 | Dobra Firma | Grzegorz Larek Robert Stępień

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy osoby zatrudnionej w zadaniowym czasie pracy może uzasadniać rozwiązanie z nią umowy bez wypowiedzenia. Konieczne jest jednak wykazanie, że naruszenie obowiązków przez pracownika miało charakter ciężki i że naruszało lub przynajmniej zagrażało interesom pracodawcy.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 5 lipca 2017 r. (II PK 202/16).

Stan faktyczny

Pracownica była zatrudniona w zadaniowym systemie czasu pracy. Przez jeden dzień była nieobecna w pracy. Nie wskazała pracodawcy przyczyn swojej nieobecności i nie dopełniła obowiązku niezwłocznego zawiadomienia pracodawcy o nieobecności i przewidywanym czasie jej trwania. Pracodawca rozwiązał z nią w związku z tym umowę o pracę bez wypowiedzenia. Kobieta odwołała się do sądu, domagając się przywrócenia do pracy.

Rozstrzygnięcia sądów

Sąd rejonowy oddalił powództwo. Sąd okręgowy podtrzymał wyrok. Stwierdził, że zaniechanie pracownicy, polegające na niestawieniu się w siedzibie pracodawcy celem świadczenia pracy, było zachowaniem bezprawnym. Nie zmienia tego okoliczność, że pracownica była...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10897

Wydanie: 10897

Spis treści
Zamów abonament