Wymagana neutralność polityczna, ale co ona oznacza?
Ustalenie, gdzie przebiega granica pomiędzy działaniami członka korpusu stanowiącymi realizację biernego prawa wyborczego, a działaniami, które można zakwalifikować, jako manifestowanie poglądów politycznych, należy każdorazowo do komisji dyscyplinarnych i sądów.
Małgorzata Jankowska
Członkowie korpusu służby cywilnej nie mogą publicznie manifestować swoich poglądów politycznych. To jeden z ich podstawowych obowiązków wynikający wprost z art. 78 ust.2 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc). Obowiązek ten pozostaje w ścisłym związku z art. 153 Konstytucji zgodnie, z którym służba cywilna została ustanowiona w celu zapewnienia zawodowego wykonywania zadań państwa w sposób neutralny politycznie. Znalazł też swój wyraz (zasada neutralności politycznej) w tzw. kodeksie etyki służby cywilnej >patrz ramka.
Publiczne manifestowanie poglądów
Użyte przez ustawodawcę sformułowanie „publiczne manifestowanie poglądów politycznych" jest jednak trudne do jednoznacznego zdefiniowania, co daje dużą swobodę interpretacyjną. Może być także źródłem potencjalnych sporów w sytuacji odmiennego rozumienia zakresu tego pojęcia.
Próbę określenia jego zakresu podjął Sąd Apelacyjny w Warszawie, w wyroku z 22 listopada 2012 r. (III APo 14/12), który powołując się na Słownik Wyrazów Obcych M. Arcta, uznał, że słowo „manifestować" należy rozumieć, jako odpowiednik takich zachowań jak: „objawiać, ukazywać jawnie, publicznie objawiać swój sposób myślenia". A zatem, znaczenie wyrażenia „publicznie manifestować poglądy polityczne" przekłada się na publiczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta