Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy organ czekając na ustanowienie kuratora zawiesza postępowanie?

07 listopada 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Jeżeli zachodzi konieczność podjęcia czynności niecierpiącej zwłoki, organ sam wyznacza tymczasowego przedstawiciela dla osoby nieobecnej, ale tylko do czasu ustanowienia kuratora przez sąd.

Problem

Stronami postępowania administracyjnego są m.in. rozwiedzeni małżonkowie, przy czym nie jest znane miejsce pobytu jednego z nich. Powoduje to, że organ prowadzący postępowanie musi zwrócić się do sądu z wnioskiem o wyznaczenie kuratora dla tej osoby. Czy w takim przypadku powinien zawiesić postępowanie z powodu konieczności rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez sąd?

Co mówią przepisy

Zgodnie z art. 97 § 1 pkt 4 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) postępowanie zawiesza się m.in. w przypadku, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Natomiast w art. 34 k.p.a. przewidziano, że organ administracji powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej lub niezdolnej do czynności prawnych, o ile przedstawiciel nie został już wyznaczony.

W sytuacji, gdy zachodzi konieczność podjęcia czynności niecierpiącej zwłoki, organ wyznacza dla osoby nieobecnej przedstawiciela uprawnionego do działania w postępowaniu do czasu wyznaczenia dla niej przedstawiciela przez sąd. Wyznaczenie przez sąd przedstawiciela (kuratora) dla osoby nieobecnej następuje na podstawie art. 184 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej k.r.o.). Przewidziano w nim, że dla ochrony praw osoby, która z powodu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10897

Wydanie: 10897

Spis treści
Zamów abonament