Przy podzielonej płatności faktor odpowiada solidarnie
VAT | Jeśli nabywca przekazuje należność podatnikowi innemu niż wskazany na fakturze i korzysta ze split payment, to podmiot, który otrzymał zapłatę, odpowiada razem ze sprzedawcą za nierozliczony podatek od tej dostawy.
Od 1 lipca 2018 r. zacznie obowiązywać mechanizm podzielonej płatności w VAT. W związku z tym przedsiębiorcy mają liczne wątpliwości, m.in. co do ryzyka wynikającego z odpowiedzialności solidarnej w ramach umowy faktoringu.
Faktoring to usługa finansowa, gdzie faktor (najczęściej jest to bank lub inna instytucja finansowa) nabywa, finansuje oraz zarządza wierzytelnościami. Z kolei faktorant (przedsiębiorca, dłużnik faktoringowy) to dostawca wierzytelności będący drugą stroną umowy faktoringu. Otrzymuje on zapłatę z tytułu dostawy wierzytelności. Początkowo stosowna kwota wypłacana jest w postaci zaliczki, natomiast finalnie, po uregulowaniu wszystkich należności przez kontrahenta faktoranta, faktorant otrzymuje pozostałą część umówionej kwoty.
Decyduje kupujący
Sam mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment) w znacznym uproszczeniu opiera się na podziale kwoty, jaką kupujący płaci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta