Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy podzielonej płatności faktor odpowiada solidarnie

04 czerwca 2018 | Podatki | Maciej Kurlit

VAT | Jeśli nabywca przekazuje należność podatnikowi innemu niż wskazany na fakturze i korzysta ze split payment, to podmiot, który otrzymał zapłatę, odpowiada razem ze sprzedawcą za nierozliczony podatek od tej dostawy.

Od 1 lipca 2018 r. zacznie obowiązywać mechanizm podzielonej płatności w VAT. W związku z tym przedsiębiorcy mają liczne wątpliwości, m.in. co do ryzyka wynikającego z odpowiedzialności solidarnej w ramach umowy faktoringu.

Faktoring to usługa finansowa, gdzie faktor (najczęściej jest to bank lub inna instytucja finansowa) nabywa, finansuje oraz zarządza wierzytelnościami. Z kolei faktorant (przedsiębiorca, dłużnik faktoringowy) to dostawca wierzytelności będący drugą stroną umowy faktoringu. Otrzymuje on zapłatę z tytułu dostawy wierzytelności. Początkowo stosowna kwota wypłacana jest w postaci zaliczki, natomiast finalnie, po uregulowaniu wszystkich należności przez kontrahenta faktoranta, faktorant otrzymuje pozostałą część umówionej kwoty.

Decyduje kupujący

Sam mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment) w znacznym uproszczeniu opiera się na podziale kwoty, jaką kupujący płaci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11067

Wydanie: 11067

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament