Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik zapłaci za sporządzenie kopii i odpisów akt sprawy

04 czerwca 2018 | Podatki | Regina Drabik

Koszty sporządzenia kserokopii dokumentów i ich wysyłki obciążają stronę wtedy, gdy nie wynikają z ustawowego obowiązku organu podatkowego prowadzącego postępowanie i zostały poniesione w jej interesie i na jej żądanie.

W toku postępowania przed organem podatkowym pierwszej instancji podatnik – strona postępowania, stosownie do art. 178 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek i odpisów. Prawo to dotyczy również sporządzania kopii z akt postępowania, jednak chodzi tu o sporządzanie kopii przy wykorzystaniu własnych przenośnych urządzeń. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania. Zwrot „własne przenośne urządzenia" należy rozumieć jako urządzenia elektroniczne takie jak aparat fotograficzny, telefon z aparatem fotograficznym, laptop ze skanerem czy w skrajnych przypadkach nawet kserokopiarka niewielkiego formatu.

Z uwagi na warunki oczywiste jest, że czynności te są wykonywane w lokalu organu podatkowego w obecności pracownika tego organu. Obecność pracownika, który technicznie udostępni akta i będzie sprawował nadzór nad czynnością podatnika, nie powinna budzić wątpliwości.

Wnioskodawca zwróci za ksero

Ustawodawca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11067

Wydanie: 11067

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament