Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gotowi na szybki rozwój

04 czerwca 2018 | Życie Regionów | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Shutterstock

finanse | Inwestycyjny boom to duże obciążenie dla lokalnych budżetów. Samorządowcy zapewniają jednak, że są na to przygotowani.

W tym roku może paść rekord prorozwojowych wydatków samorządów. Plany sięgają aż 71 mld zł, to ponad dwa razy więcej niż wykonanie w 2017 r.

Choć pewnie nie wszystkie tak ambitne plany uda się zrealizować, i tak lokalne budżety czeka ogromny wysiłek. Bo nawet jeśli koszty sporej części inwestycji są pokrywane z funduszy UE, to zwykle samorządy prefinansują je z własnej kieszeni lub kredytów, dodatkowo trzeba też zapewnić wkład własny, a część projektów nie korzysta z żadnych dotacji.

Dobre fundamenty

Samorządowcy zapewniają jednak, że są do tego wysiłku dobrze przygotowani. – Konsekwentnie trzymamy kurs na dynamiczny rozwój Wielkopolski, elastycznie kształtując wydatki budżetu, co jest dobrym fundamentem dla kolejnych inwestycji – podkreśla Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Dodaje, że dobre zarządzanie potwierdza wysoka ocena międzynarodowej agencji Fitch Ratings.

Ostatnio rating województwa dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej został potwierdzony na poziomie A-, a krajowy rating długoterminowy na poziomie AAA (najwyższa możliwe ocena w Polsce). Zdaniem ekspertów agencji Wielkopolska m.in. dzięki dobremu zarządzaniu utrzymuje dobre wyniki operacyjne i wysoką zdolność obsługi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11067

Wydanie: 11067

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament