Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie nie jest objęte zwolnieniem strefowym

04 czerwca 2018 | Podatki

Tylko dochody, które wynikają bezpośrednio ze wskazanej w zezwoleniu działalności produkcyjnej lub usługowej odbywającej się na terenie SSE, mogą podlegać zwolnieniu z opodatkowania.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 12 kwietnia 2018r. (I SA/Łd 178/18).

Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. We wniosku wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE). W zakładzie produkcyjnym spółki miał miejsce pożar, w wyniku którego spłonęły doszczętnie hale produkcyjna i magazynowa, wraz z całą infrastrukturą i parkiem maszynowym. Wszystkie zniszczone składniki majątkowe zlokalizowane były na terenie SSE i w całości służyły prowadzeniu działalności objętej zezwoleniem strefowym, z której dochód objęty jest zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka posiadała ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych i z racji poniesionych szkód otrzymała od ubezpieczyciela odszkodowanie za straty majątkowe.

Zdaniem spółki odszkodowanie uzyskane od ubezpieczyciela w związku z powstałą stratą stanowi dochód spółki z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwolenia. Tym samym, uzyskany z tego tytułu dochód korzysta ze zwolnienia z podatku zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11067

Wydanie: 11067

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament