Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mieszkania dla pracowników bez prawa do odliczenia VAT

04 czerwca 2018 | Podatki | Justyna Szymaszek

Przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego dla zatrudnionych osób, ponieważ obiekt ten nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 11 kwietnia 2018 r. (I SA/Po 135/18).

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji mebli oraz wyrobów tartacznych. Wnioskodawca na własnej nieruchomości – w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej – buduje wielorodzinny budynek mieszkalny przeznaczony na mieszkania dla jego pracowników (pochodzących głównie z Ukrainy). Planuje on udostępniać ww. mieszkania swoim pracownikom nieodpłatnie, a wartość nieodpłatnego świadczenia ustaloną według stawek rynkowych doliczać do dochodu pracowników.

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy udostępnianie przez niego własnym pracownikom lokali do celów mieszkaniowych w sytuacji, gdy w wybudowanym budynku nie zaspokaja on swoich potrzeb mieszkaniowych, stanowi podstawę zwolnienia z VAT usługi udostępniania lokali mieszkalnych i w konsekwencji, czy ma on możliwość odliczania VAT od wydatków inwestycyjnych oraz wykończeniowych ponoszonych na ten budynek. Zdaniem podatnika, przysługuje mu prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony od tych wydatków.

Organ wydał interpretację, w której nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika i stwierdził, że wnioskodawcy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11067

Wydanie: 11067

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament