Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada Europy oceni warunki, w jakich działają samorządowcy

04 czerwca 2018 | Życie Regionów

PRAWO | Nie od dziś władze lokalne czują, że rząd ogranicza ich rolę i kompetencje i nie liczy się z ich zdaniem. MARIA WEBER

We wtorek, 5 czerwca 2018 roku, przyjeżdża do Polski z trzydniową wizytą delegacja Rady Europy. Jej celem jest przekonanie się na miejscu, czy i w jakim stopniu funkcjonowanie samorządu terytorialnego odbiega od standardów Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego.

Ustawy kontra samorządność

Od początku kadencji uchwalono wiele ustaw godzących w interes lokalnych społeczności. Do jednej z pierwszych należała uchwalona w ostatnich dnia poprzedniej kadencji (9 października 2015 r.) ustawa o związkach metropolitalnych. Miała wady, ale też dawała nadzieję na lepsze funkcjonowanie wielu dziedzin życia na obszarze metropolitalnym. Rząd PiS nie zamierzał wprowadzić jej w życie i uchwalając ustawę o śląskim związku metropolitalnym, ją uchylił.

Tuż po wygranych wyborach, w grudniu 2015 roku, posłowie PiS poddali sieć szkół kontroli kuratorów, przedstawicieli administracji rządowej. Wcześniej wystarczyła niewiążąca opinia kuratora w tej sprawie. Reforma oświatowa, bez opinii i dyskusji z samorządowcami, stała się wyraźnym sygnałem, że rządząca partia nie zamierza się liczyć z mieszkańcami. Kolejnym dokumentem z 7 kwietnia 2017 roku był projekt ustawy nowelizującej prawo ochrony środowiska. Głównym jej celem było pozbawienie możliwości kształtowania regionalnej polityki ochrony środowiska przez marszałków.

Natomiast ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11067

Wydanie: 11067

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament