Jaka stawka VAT dla usług hotelarskich
Gdy usługodawca sprzedaje usługi kompleksowe, powinny one być opodatkowane stawką właściwą dla czynności głównej. Prawidłowa klasyfikacja nie jest jednak prosta i nie ułatwiają jej wskazówki zawarte w interpretacjach fiskusa.
Usługi obecnie świadczone przez hotele to nie tylko najbardziej standardowe usługi noclegowe, lecz także duża liczba dodatkowych usług. W wielu przypadkach hotele oferują np. pakiety świadczeń, w ramach których, obok noclegu, oferują np. organizację i obsługę szkoleń czy konferencji. Propozycje hoteli idą także w kierunku oferty wypoczynkowej typu kulig, oprowadzanie po mieście czy też usługi spa i zabiegi upiększające lub rehabilitacyjne. W tych i nie tylko przypadkach pojawić się może problem stosowania właściwej stawki VAT. Sprawa byłaby prosta, gdyby wszystkie usługi jakie oferować może palcówka hotelowa były opodatkowane tą samą stawką podatku.
Wino do obiadu i parking dla gości
Zgodnie z regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, np. stawka 8 proc. ma zastosowanie do usług zakwaterowania, czy też usług związanych z wyżywieniem (PKWiU ex 56), z wyłączeniem jednak sprzedaży w szczególności:
1) napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc.,
2) napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.,
3) napojów, przy przygotowaniu których jest wykorzystywany napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju,
4)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta