Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto odliczy VAT po zbyciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa

04 czerwca 2018 | Podatki | Michał Samborski

W przypadku sprzedaży lub aportu ZCP nabywca jest następcą prawnym. Przechodzą na niego zasady opodatkowania odnoszące się do czynności związanych 
z nabytym mieniem na warunkach identycznych jakie obowiązywały poprzednika.

Szczególnym przedmiotem zbycia (np. sprzedaży lub aportu) jest zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP) >patrz ramka.

Funkcjonowanie ZCP wiąże się z ponoszeniem wydatków na towary i usługi, które są powiązane z takim zespołem składników. Wątpliwości może sprawiać kwestia wpływu zbycia ZCP na odliczenie podatku naliczonego od tego rodzaju nabyć. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiedź na pytanie komu, tzn. zbywcy czy nabywcy ZCP, przysługuje prawo do odliczenia.

Uwaga na przepisy dyrektywy

Podstawową regulacją związaną ze zbyciem ZCP jest art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z tego powodu, samo zbycie jest neutralne z punktu widzenia VAT, a więc nie podlega opodatkowaniu. Co jednak istotne, przepis ten należy interpretować łącznie z art. 19 zd. 1 unijnej Dyrektywy VAT. Zgodnie z tą regulacją, w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego.

Szczególna sukcesja praw i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11067

Wydanie: 11067

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament