Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bruksela chce walczyć z karuzelami VAT

04 czerwca 2018 | Prawo | Paweł Rochowicz

Projektowane gruntowne zmiany w dyrektywie mają zredukować lukę w poborze tego podatku aż o 80 proc. w skali całej Unii Europejskiej.

Przedstawiony przez Komisję Europejską projekt zmian w dyrektywie o podatku od wartości dodanej (2006/112/WE) zapowiada prawdziwą rewolucję. Spośród dzisiejszych 408 artykułów regulujących unijny system VAT zmienionych zostanie około 200. Nowości dotyczą przede wszystkim handlu między państwami UE.

Nowe reguły dostaw

Dziś dostawa towarów między dwoma unijnymi państwami to w relacjach biznesowych tak naprawdę dwie transakcje. Po stronie sprzedającego VAT jest zerowy, a kupujący nalicza VAT według stawek i zasad obowiązujących w swoim kraju. Kupujący jest też odpowiedzialny za jego rozliczenie. Według nowych zasad będzie to jedna transakcja. Sprzedający wystawi fakturę z podatkiem według stawki kraju odbiorcy i będzie odpowiedzialny za jego rozliczenie w tymże kraju.

Nowy system...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11067

Wydanie: 11067

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament