Konwencja MLI nie zmieni zasad opodatkowania zakładów
Konwencja Wielostronna MLI od 2019 r. zacznie automatycznie obowiązywać dla większości bilateralnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepisy dotyczące zakładu będą jednak przez Polskę negocjowane dwustronnie.
Konwencja Wielostronna MLI została ratyfikowana 27 października 2017 r. w formie ustawy (DzU z 2017 r. poz. 2104) i wejdzie w życie 1 lipca br. 23 stycznia 2018 r. Polska złożyła do OECD dokument potwierdzający ratyfikację tej konwencji, czego skutkiem będzie zmiana od 2019 r. niektórych dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO).
Rekomendacje BEPS
W celu zapobiegania sztucznemu unikaniu statusu zakładu (PE), w ramach działań BEPS, w szczególności działania 7 BEPS, zaproponowano wiele alternatywnych, względnie uzupełniających się postulatów, takich jak:
- rozszerzenie definicji zależnego przedstawiciela, rozciągając ją również na struktury komisowe lub innych blisko powiązanych przedstawicieli,
- zawężenie zbioru stałych placówek nieprowadzących do powstania zakładu,
- wprowadzenie mechanizmów zapobiegających dzieleniu kontraktów budowlanych (montażowych) na części.
Minimalny standard
Państwa będące stronami konwencji, notyfikując daną umowę podatkową, mają, niepodlegający wyłączeniu, obowiązek stosowania art. 6, art. 7 i art. 16 konwencji, odnoszących się do tzw. minimalnego standardu:
1. wyrażonego w preambułach do UPO celu ich postanowień – obok unikania podwójnego opodatkowania, także zapobiegania unikaniu lub uchylaniu się od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta