Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak usprawnić obsługę split payment

04 czerwca 2018 | Ekonomia
Bankowe rozwiązania pozwalają na bezpośrednią integrację systemu finansowo-księgowego firmy  z bankiem
źródło: AdobeStock
Bankowe rozwiązania pozwalają na bezpośrednią integrację systemu finansowo-księgowego firmy z bankiem

Podatki | Nowoczesna bankowość elektroniczna pozwala firmom na szybkie dostosowanie do posługiwania się mechanizmem podzielonej płatności. MATERIAŁ POWSTAŁ 
WE WSPÓŁPRACY 
Z BANKIEM PEKAO SA

Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności oznacza dla firm zmiany w systemach finansowo-księgowych. Oznacza także zmiany w porozumiewaniu się z bankami. Przygotowują się zatem zarówno przedsiębiorstwa, jak i instytucje finansowe.

Te pierwsze mogą liczyć na pomoc i udogodnienia ze strony banków. To one bowiem odpowiadają za operacyjną część split payment. Do nich będą musiały dostosować się firmy. Pierwszą zatem sprawą jest wyjaśnienie zmian. W to zaangażowała się większość banków, tłumacząc swoim klientom, jak się przygotować do MPP i jak stosować ten mechanizm w praktyce. Organizowane były webinaria, spotkania, powstawały specjalne strony internetowe.

Konieczne zmiany

Mechanizm podzielonej płatności polega na tym, że kwota netto faktury jest przelewana na zwykłe konto rozrachunkowe, zaś wartość podatku VAT – na specjalne konto. Wydzielona kwota VAT jest wskazywana w płatności podzielonej przez przedsiębiorcę – nadawcę płatności. W przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11067

Wydanie: 11067

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament