Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcy: miejsce Polski w sercu Unii

04 czerwca 2018 | Świat | Jędrzej Bielecki
Frank-Walter Steinmeir spędzi noc z wtorku na środę w Warszawie. To sygnał, że Niemcy przywiązują dużą wagę do stosunków z Polską.
źródło: AFP
Frank-Walter Steinmeir spędzi noc z wtorku na środę w Warszawie. To sygnał, że Niemcy przywiązują dużą wagę do stosunków z Polską.

Europa jest w głębokim kryzysie. Steinmeier przyjeżdża do Warszawy z nadzieją, że Polska pomoże ją ratować.

Dyplomacja ma swój język, gesty, które służą do przekazania w nieformalny sposób politycznego przesłania. W czasie rozpoczynającej się we wtorek wizyty prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera będzie ich całkiem sporo. Mają sygnalizować, że Niemcy liczą na nowe otwarcie z Warszawą.

„Nie mamy czasu do stracenia. Świat za granicami Unii płonie: Ameryka grozi wojną handlową, po zerwaniu przez Donalda Trumpa porozumienia z Iranem przyszłość Bliskiego Wschodu jest niepewna, stosunki z Rosją są napięte. Ale także sama zjednoczna Europa staje wobec poważnych wyzwań. Kanclerz Merkel liczy, że w tej sytuacji wszystkie kraje członkowskie Unii skoncentrują się na wzmocnienu współpracy i Polska jak najszybciej dołączy do Francji i Niemiec aby bronić Unii" – mówią „Rzeczpospolitej" źródła rządowe w Berlinie. Dobre, osobiste stosunki, jakie udało się przez minione trzy lata zbudować między Andrzejem Dudą a obecnym, niemieckim prezydentem mogą w tym pomagać.

Bez reparacji i ustawy o IPN

Choć z Warszawy do Berlina lot trwa mniej, niż godzinę, Steinmeir zostanie na noc nad Wisłą. Na Zamku Królewskim weźmie udział w konferencji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11067

Wydanie: 11067

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament