Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciężarna lokatorka też może trafić na bruk

04 czerwca 2018 | Nieruchomości | Renata Krupa - Dąbrowska

Analiza „Rzeczpospolitej” Renata Krupa-Dąbrowska Wynajem mieszkania przyprawia o ból głowy niejednego właściciela. Największe obawy dotyczą wyprowadzki najemcy. Bo co w sytuacji, gdy nie zechce tego zrobić?

Mieszkanie można wynająć na trzy sposoby. Przepisy mówią o najmie okazjonalnym, instytucjonalnym, a także o zwykłym. Który jest najlepszy? Wszystko zależy od tego, kto wynajmuje.

Zwykły najem, czyli lokator na wieki

Zwykła umowa jest najmniej sformalizowana. Strony swobodnie mogą ustalać większość jej postanowień (z pewnymi wyjątkami, np. odnośnie do wypowiadania). Ma ona jednak wielką wadę: trudno pozbyć się lokatora, który nie chce się dobrowolnie wyprowadzić.

Właściciel lokalu musi wystąpić do sądu o eksmisję. A to wymaga czasu. W dużych miastach tego rodzaju sprawy ciągną się latami. Posiadanie wyroku eksmisyjnego również nie gwarantuje sukcesu. Wystarczy, że lokator znajdzie się na liście osób chronionych, o której mówi ustawa o ochronie praw lokatorów. Są na niej: obłożnie chorzy, emeryci i renciści spełniający kryteria do otrzymania świadczeń z pomocy społecznej, bezrobotni, ciężarne, małoletni, niepełnosprawni, ubezwłasnowolnieni oraz eksmitowani spełniający przesłanki określone w uchwałach rad gmin (chodzi m.in. o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11067

Wydanie: 11067

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament