Urząd: stabilna praca, ale...
Analiza | Coraz mniej kandydatów ubiega się o stanowiska w służbie cywilnej, choć chętnych nadal nie brakuje. Dla doświadczonych specjalistów bardziej atrakcyjne są wynagrodzenia w sektorze prywatnym. Anna Cieślak-Wróblewska
Na portalu Służby Cywilnej można znaleźć obecnie prawie 660 aktualnych ogłoszeń o pracę. Chętnych szuka ponad 250 różnych jednostek administracji publicznej, w 159 miejscowościach, choć najczęściej chodzi o Warszawę.
Od referenta po naczelnika
Oferty dotyczą zarówno tzw. niższych stanowisk urzędniczych (np. referentów), jak i tych wyższych (np. głównego specjalisty czy naczelnika wydziału). Przykładowo: starszego specjalisty do spraw funduszy unijnych, który miałby wspierać zarządzanie zarówno obecnym budżetem, jak i przygotowania do nowego unijnego rozdania, szuka Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji. Z kolei Izba Administracji Skarbowej w Warszawie rozgląda się za młodszym kontrolerem skarbowym, a Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku – za starszym inspektorem.
Wymagania stawiane kandydatom zależą oczywiście od poziomu trudności zadań, jakie ma wykonywać. Przykładowo: referent, czyli prościej mówiąc urzędnik podstawowego szczebla, zwykle musi wykazać się komunikatywnością, umiejętnością analitycznego myślenia, dobrą znajomością obsługi komputera i znajomością przynajmniej podstawowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta