Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agencja marketingowa nie przejmie funkcji płatnika PIT

24 września 2018 | Podatki i księgowość | Mikołaj Jabłoński

ZASADY | Inicjatorem akcji promocyjnej jest podmiot zlecający przeprowadzenie konkursu. Poprzez zawarcie umowy firma marketingowa albo partner handlowy nie wchodzi w jego prawa i obowiązki związane z rozliczeniem podatku od nagród.

Spora część działań marketingowych kierowanych do konsumentów wiąże się z powstaniem po ich stronie przychodu w PIT. Konsumenci (osoby fizyczne) nie rozliczają samodzielnie podatku – czynią to za nich płatnicy. Pobranie podatku to nie jedyny obowiązek płatnika. Najczęściej musi on poinformować o tym urząd skarbowy.

Przykład

ALFA jest dystrybutorem sprzętu AGD. Zorganizowała konkurs dla konsumentów, w którym nagrodą były zagraniczne wakacje. Otrzymanie nagrody nie podlegało pod zwolnienie z PIT. Z tytułu wydania nagrody ALFA, jako płatnik, musi pobrać podatek (10 proc.) i wpłacić go do 20. dnia kolejnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego. Poza tym ALFA musi sporządzić informację (PIT-8AR) i przesłać ją do końca stycznia kolejnego roku do urzędu skarbowego.

Pozornie ustalenie kto jest płatnikiem wydaje się być sprawą prostą. Podmiot, który organizuje akcję marketingową, jest płatnikiem PIT. Sprawa komplikuje się gdy działania marketingowe zlecane są agencjom marketingowym. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze dlatego, że niektóre agencje wydają nagrody,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11162

Wydanie: 11162

Spis treści
Zamów abonament