Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tusk wywołał armagedon

24 września 2018 | Świat | Jędrzej Bielecki
Theresa May wylała swe żale na Unię Europejską w piątek po katastrofie szczytu w Salzburgu
źródło: AFP
Theresa May wylała swe żale na Unię Europejską w piątek po katastrofie szczytu w Salzburgu

Po utrąceniu przez szefa Rady Europejskiej planu May rośnie ryzyko zerwania rozmów z Brukselą, a nawet rozpadu Zjednoczonego Królestwa.

Ministrowie brytyjskiego rządu cytowani przez „Guardiana" mówią o „klęsce porównywalnej z Suezem" – nieudanej francusko-brytyjskiej operacji z 1956 r., która miała zapobiec nacjonalizacji kanału przez Nasera, ale ujawniła taką bezsilność obu krajów, że położyła kres ich imperiom kolonialnym. Skutki czwartkowego szczytu przywódców Unii w Salzburgu nie są jeszcze jasne, ale najbliżsi współpracownicy Theresy May obawiają się wręcz o jedność królestwa.

Irytacja w Warszawie

Na zakończenie spotkania w Austrii Donald Tusk niespodziewanie oświadczył na konferencji prasowej, że proponowany przez May plan z Chequers (od nazwy rządowej rezydencji, gdzie został uzgodniony w lipcu) „nie zadziała". Unijne źródła „Rz" przyznają, że przynajmniej część przywódców „27" z takiego obrotu sprawy nie była zadowolona. Ich zdaniem ustalenia z Tuskiem były inne: owszem, wyrazi sprzeciw wobec niektórych postulatów brytyjskiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11162

Wydanie: 11162

Spis treści
Zamów abonament