Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ocieplanie wielkiej płyty

24 września 2018 | Życie Regionów | Bartosz Klimas
źródło: materiały prasowe

Miasto | Powojenna architektura polskich miast doczekała się serii publikacji. 
Dzięki nim łatwiej dostrzec to, co dotąd omijało się wzrokiem.

 

Ilustrowane atlasy architektury prowadzące przez warszawskie dzielnice, Katozeszyty z opowieściami o ikonach katowickiego budownictwa, wycinanki pozwalające na zbudowanie poznańskiego blokowiska w mikroskali dowodzą, że miasto daje się lubić.

Nie idzie tu o przekrojowe analizy architektonicznych trendów, lecz o przybliżenie niewielkiego wycinka miejskiej przestrzeni. Dzięki temu mieszkaniec warszawskiej Ochoty dostaje przewodnik po najciekawszych obiektach w okolicy, a turysta odwiedzający Katowice w ciągu paru chwil może się dowiedzieć, czym jest Superjednostka. Znaczna część wydawnictw stara się przybliżyć i ocieplić peerelowskie budownictwo mieszkaniowe. Walory Spodka czy stołecznej Rotundy są niepodważalne (w tym drugim przypadku jesteśmy właśnie świadkami zastępowania oryginału atrapą), ale bloki z wielkiej płyty nie mają rzeszy zwolenników.

Miasta z tektury

Poznańskie studio Zupagrafika wydaje „interaktywne publikacje z papieru", zazwyczaj nazywane wycinankami.

Duet grafików – Martyna Sobecka i David Navarro – fascynuje się przykładami architektonicznego brutalizmu i modernizmu byłego bloku wschodniego (i nie tylko), a ponadto lubi papier. Zaczęło się od wycięcia własnego podwórka, czego efektem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11162

Wydanie: 11162

Spis treści
Zamów abonament